G Mark Sertifikası

"G Mark Sertifikası" ya da G işareti Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerine ihracat yapan Türkiye ve diğer yabancı devletlere ait firmaların ürün gönderimi için Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin firmalardan talep ettiği, alınması zorunlu olan bir belgedir. 

G Mark Sertifikası

G Mark Sertifikası Nedir?

G Mark Sertifikası Umman, Katar, Yemen, Bahreyn, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından oluşturulan Gulf Cooperation Council (GCC), ülkelerine diğer ülkelerden gelecek elektronik, alçak gerilim ve oyuncak ürünleri için G Mark sertifikası istiyor. Bu sertifikanın amacı körfez ülkelerine ithal edilen tüm ürünlerin istenilen uygunlukta olması için. Türk ve yabancı firmalar konseyin oluşturduğu yönetmeliklere uymakla yükümlüdür. İşbu sebeple körfez ülkelerinden herhangi biriyle işbirliği yapmak ya da ülkeye ürün ihraç etmek isteyen firmaların G Mark ya da diğer adıyla GCC sertifikası almak zorundadır.

G Mark Sertifikasının Zorunlu Olduğu Ürünler

  • Yemen
  • Bahreyn
  • Kuveyt
  • Umman
  • Katar
  • Suudi Arabistan
  • Birleşik Arap Emirlikleri

Körfez İşbirliği Konseyi’ni oluşturan ve G Mark sertifikası talep eden yukarıdaki ülkeler aynı zamanda Risk Analizi raporu, Saso Belgesi, EMC Raporu gibi ek belgeler talep ediyor.

G Mark Sertifikası İstenilen Ürünler

Ev tipi elektrikli fan, buzdolabı, soğutucu, dondurucu ekipmanlar, çamaşır yıkama ve kurutma makinesi, meyve sıkacağı, öğütücü, mikser, saç kurutma makinesi, saç şekillendirici, tost makinesi, mikrodalga fırın, ızgara, fırın, pişirme halkaları, su ısıtıcı, ütü, fiş, priz, adaptör, kablo, soket ve klimalar.

Neden G Mark Sertifikası Alınmalı

G Mark Sertifikası 2014 yılından beri talep ediliyor. Körfez ülkelerine giren her oyuncak ve alçak gerilim ürünleri için G Mark sertifikası şart. Konseyin belirlediği standartlara uygun olan oyuncakların üstüne “uygunluk damgası” basılır. Bu kural 14 yaşın altındaki çocuk grubunu hedef alan tüm oyuncaklar için zorunludur. G Mark belgesinin amacı da bu şekilde ortaya çıkıyor. Körfez ülkeleri, çocuk vatandaşları için güvenli, kaliteli ve sağlıklı oyuncaklar sunmak istiyor. Bu kapsamda bu ülkelerle ticari işbirliği kurmak isteyenlerden ise konseyin belirlediği standartların karşılanabileceğine dair G Mark sertifikası talep ediliyor.

G Mark Sertifikası Nasıl Alınır?

G Mark Sertifikası almak için birçok şartı yerine getirmek gerekiyor. Öncelikle körfez ülkelerine ihraç edilecek her ürünün uygun kalitede, standartta olması önemlidir. GCC standartlarının sağlanıp sağlanmadığını kontrol etmek için kurulmuş laboratuvarlar bulunuyor. Laboratuvarlarda uzmanlar tarafından yapılan numune testleri G Mark Sertifikasının alımını kolaylaştırıyor. Bu konuda bizimle çalışarak ürünlerinizi kontrol etmemizi ve sertifika sürecine katkıda bulunmamızı sağlayabilirsiniz.