SASO - SABER Belgesi

Saber Belgesi  tüm dünyada her ülkenin belli kalite standartları olduğu gibi Suudi Arabistan tarafından istenen bir belgedir. Bu kalite standardı aslında küresel prensipleri içeren, ISO ve CE gibi kalite belgeleridir. Ancak bazı ülkeler standartlaşmış ve yaygınlaşmış bu bilindik belgeler yerine kendi kalite sistemlerini geliştirmiş durumdalar.

SASO - SABER Belgesi

 Suudi Arabistan, kendi kalite standartlarını belirleyen ülkelerden yalnızca biri. Suudi Arabistan “SABER” ismini verdiği belge ile ülkeye girecek olan ürünlerin belli kalite standartlarını, şartlarını yerine getirmesini istemektedir. Elbette bu isteklerin yerine getirildiğine dair resmi belge SABER belgesidir. SABER belgesinin uygulanma noktaları Suudi Arabistan limanları ve gümrükleridir. Suudi Arabistan, ticari anlamda Türk ve diğer yabancı firmalar için zengin bir kaynak kabul ediliyor. Bu nedenle çok fazla ürün ihracı gerçekleştiriliyor. Suudi Arabistan ile olan ticari ilişkinin sürdürülebilmesinde SABER belgesinin önemi şüphesiz çok büyük. İşbu sebeple Türk ve yabancı firmaların "SABER Belgesi" alması şarttır.

SABER Belgesinin Türkçe açılımı “Suudi Standartlar, Metroloji ve Kalite Teşkilatı” anlamını taşıyor. SABER Belgesi ülkede resmi bir belge kabul edilir ve Suudi pazarında boy gösterecek tüm yabancı ürünler için istenir. SASO Belgesinin kuruluşu 1972 yılına dayanıyor. Temel amaç Suudi Arabistan pazarında satışa sunulacak olan tüm yabancı ürünlerin belli bir kalite standardında, tüketicilerin yaşam kalitesini koruyacak kapasitede olmasıdır.  Suudi Arabistan da diğer tüm ülkeler gibi kendi pazarlarında satışa sunulacak tüm ürün gruplarının ideal kalitede olmasına özen gösteriyor. Suudi Arabistan ile ticari işbirliğinde olanlar ya da olmaya hazırlananlar ürünlerini belli testlerden geçirdikten sonra sertifika almak üzere başvuruda bulunuyor. Testler için yeterli alt yapıya sahip olmayanlar ise sertifika hizmetleri için SABER ajanslarından destek alıyor. Bu konuda hizmet veren kurumumuz, sertifika almaya yardımcı oluyor, gerekli testleri sizin için gerçekleştiriyor.

SABER Belgesi Nedir?

SABER Sertifikası tıpkı SASO gibi Suudi Arabistan’ın istediği belgelerden biridir. SABER, ihracatçı belge olarak da biliniyor. Güvenli ürün sayısının artırılmasında rol oynayan SABER, aslında ürünlerin online bir sisteme kaydedilmesi işlemidir. Elbette bu kayıt için belli kalite standardı söz konusudur. Tekstil ürünleri, 14 yaş altı çocuk oyuncakları, makine ve yedek parçalar, elektronik eşyalar gibi birçok ürün grubu için SABER belgesi alınmalıdır.

SABER Belgesi Alırken Talep Edilen Belgeler

  • Ticari fatura (menşei şehadetnamesi belgesi)
  • Yükleme listesi
  • Etiketler
  • Konşimento
  • Ürünlere ait test raporları

SABER Belgesi Almak için Bizi Arayın

SABER Belgeleri Suudi Arabistan pazarına girmek için ihtiyaç duyduğunuz en önemli iki belgedir. Uluslararası kalite belgesi alanında uzun yıllardır aktif hizmet veriyor, kalite ve ihracat belgelerini sorunsuz almanıza yardımcı oluyoruz. Bu konuda deneyimlerimizden yararlanmak, ticaretinizi sorunsuz sürdürmek için bizimle iletişime geçebilir, SABER ve diğer uluslararası belge uzmanlarımızla çalışabilirsiniz. Her türlü bilgi, görüş ve öneri için lütfen bizimle iletişime geçiniz.